а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неочекуван

неочекувани
Вид збор: Придавка
Ранг: 3139
Што не е очекуван, непредвиден.
Англиски: unexpected
Примери:
Неочекувана посета.
Hеочекувана промена.
Неочекуван пресврт.
Неочекуван напад.
Изведенки
неочекувано прил.
Пример: Како што дојдоа така неочекувано си заминаа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК