а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неоштетен

неоштетени
Вид збор: Придавка
Ранг: 23474
Што не е оштетен, што не претрпел штета.
Англиски: undamaged
Примери:
Во судирот останал неоштетен.
Изведенки
неоштетеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК