а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непечен

непечениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 32447
Што не е печен или што не е доволно печен.
Англиски: unbaked
Употреба: Гастрономија
Примери:
Го извади лебот уште непечен.
Непечено кафе.
Непечени тули.