а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неписмен

неписмени
Вид збор: Придавка
Ранг: 8549
1. Што не знае да пишува и да чита.
Англиски: illiterate
Примери:
неписмени луѓе
2. За текст - што има многу правописни и граматички грешки, лошо напишан.
Англиски: illiterate
3. непросветен, необразован
Англиски: uneducated
Употреба: Преносно значење
Примери:
неписмена средина
Изведенки
1. неписмено прил.
Пример: Неписмено се изразува.
2. неписменост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК