а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непишан

непишаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 13514
Што е познат, општа прифатен, иако не е напишан, иако нема напишана законска форма.
Англиски: unwritten
Примери:
Непишан закон.
Непишано правило.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК