а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неплатен

неплатени
Вид збор: Придавка
Ранг: 13617
Што не е платен, за кој не се прима паричен надоместок.
Англиски: unpaid Албански: i papaguar
Употреба: Економија
Примери:
Неплатен годишен одмор.
Неплатено отсуство.
Неплатен стажант.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК