а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неплоден

неплодна
Вид збор: Придавка
Ранг: 17688
1. Што не е плоден, што не раѓа, не се размножува.
Англиски: infertile
Примери:
Неплодна кобила.
Неплодна почва.
2. некорисен, залуден
Англиски: fruitless
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неплодна дискусија.
Изведенки
неплодност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК