а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неподнослив

неподносливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 3445
Што не може да се поднесе.
Англиски: unbearable
Примери:
Неподнослив напор.
Неподнослива болка.
Неподносливи услови.
Изведенки
1. неподносливо прил.
Пример: Мириса неподносливо.
2. неподносливост ж.