а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непознавање

мн. непознавања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 17664
Состојба на тој што нема познавање какво што е потребно.
Англиски: unawareness
Примери:
Непознавање на фактите.
Непознавање од областа на правото.