а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непоколеблив

непоколебливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21449
Што не може да биде поколебан.
Англиски: unwavering
Примери:
Непоколеблива решеност.
Непоколеблив борец.
Изведенки
1. непоколебливо прил.
Пример: Непоколебливо верува во успех на започнатата работа.
2. непоколебливост ж.