а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неполезен

неполезниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 29482
Што не е полезен, од кој нема полза.
Англиски: useless
Примери:
неполезна работа
неполезни разговори
Изведенки
1. неполезно прил.
Пример: Неполезно троши пари.
2. неполезност ж.