а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непостојан

непостојаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16701
Што не е постојан; променлив.
Англиски: sporadic
Примери:
Непостојан карактер.
Непостојана температура.
Изведенки
непостојаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК