а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непотизам

(едн.) непотизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24814
Злоупотрерба на службената или на политичката и друга моќ за доведување роднини на привлечни и влијателни функции.
Англиски: nepotism Албански: nepotizëm
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК