а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непоткован

непоткованиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 51458
1. Што не е поткован.
Примери:
Непоткован кон.
2. Неподготвен, недоволно упатен, што нема добри познавања во нешто.
Изведенки
непоткованост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК