а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непоуздан

непоузданиот
Вид збор: Придавка
Што не е поуздан, на кого или на што не може да му се верува.
Англиски: unreliable
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
непоуздан човек
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК