а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неправда

мн. неправди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3927
Немање правда, отсуство на правда, на справедливост.
Англиски: injustice
Примери:
Му нанесе неправда.
Не трпи неправди.
Се бори против неправдата.
Социјална неправда.
Изведенки
неправичност ж.
мн. неправичности
Пример: скала на неправичноста
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК