а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неправеден

неправедниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 12421
1. Што не е заснован на правда.
Англиски: unjust
Примери:
неправедна пресуда
2. Грешен, што грешел, што погрешил.
Англиски: erroneous
Примери:
неправеден човек
Изведенки
1. неправедно прил.
Пример: Неправедно го казниле.
2. неправедност ж.