а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неправославен

неправославниот
Вид збор: Придавка
Што не е православен.
Употреба: Црковен термин
Примери:
неправославен обичај
Изведенки
неправославно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК