а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непречистен

непречистениот
Вид збор: Придавка
1. Што не е пречистен.
Англиски: unfiltered
Примери:
непречистена вода
2. Непроверен, непрегледан, што има грешки.
Примери:
непречистен текст, непречистени сметки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК