а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непригоден

непригодениот
Вид збор: Придавка
1. Неуреден, недотеран за некоја потреба.
Англиски: inappropriate
Примери:
Непригодена соба за гости.
2. Што не одговара за нешто, несоодветен, непогоден.
Англиски: unsuitable
Примери:
Непригодни зборови.
Непригодна шега.
Непригодна песна.
Изведенки
непригодност ж.