а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непристоен

непристојни
Вид збор: Придавка
Ранг: 9766
Што не се однесува пристојно.
Англиски: indecent
Примери:
непристојна облека
непристојни зборови
непристојно поведение
Изведенки
1. непристојно прил.
Пример: Непристојно се облекува.
2. непристојност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи