а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непријател

мн. непријатели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1051
1. Човек што покажува омраза, злоба кон некого или кон нешто.
Англиски: enemy Албански: armik
Примери:
Секој си има пријатели и непријатели.
Смртен непријател.
Непријател на власта.
2. Оној што е на другата страна во војна.
Англиски: adversary Албански: armik
Примери:
Непријателот е надмоќен.
Заробен непријател.
Победа над непријателот.
3. Тој, тоа што прави штета, што е штетен.
Англиски: enemy Албански: armik, kundërshtar
Примери:
Непријател на шумите.
Непријател на здравјето.
Изведенки
непријателка ж.
мн. непријателки
непријател