а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непријатен

непријатни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3131
1. Што не е пријатен по некоја своја особина; одбивен, непривлечен.
Англиски: awkward
Примери:
непријатен мирис, непријатен вкус
непријатен изглед
2. Што предизвикува незадоволство, неспокојство.
Англиски: unpleasant
Примери:
непријатен разговор, непријатна вест
непријатни последици, непријатенен спомен
Изведенки
непријатност ж.
мн. непријатности
Пример: Имал непријатности во работата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК