а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непросветен

непросветени
Вид збор: Придавка
Ранг: 46835
Што не е просветен, или што е на ниско ниво на просвета, на образование.
Англиски: uneducated
Примери:
Непросветена средина.
Изведенки
непросветеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК