а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неразумен

неразумниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14972
Што не е разумен, што не се води од здрав разум.
Англиски: unreasonable, imprudent
Примери:
неразумен човек
неразумна постапка
неразумно решение
Изведенки
1. неразумност ж.
2. неразум м.
Пример: каста на криминал и неразум
FlexiMac
 менување на македонски глаголи