а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нераскршен

нераскршениот
Вид збор: Придавка
1. Што не е раскршен, што е цел.
Англиски: unbroken
Примери:
Нераскршен леб.
2. Што уште не е способен за живот или за некоја работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК