а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нерасположен

нерасположениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 9923
Што не е добро расположен, што е во лошо расположение.
Англиски: disgruntled
Примери:
Се чувствуваше уморен и нерасположен.
Изведенки
нерасположеност ж.