а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нерасчистен

нерасчистени
Вид збор: Придавка
Ранг: 19526
1. Што не е расчистен, исчистен.
Англиски: unclean
Примери:
Нерасчистен двор.
Нерасчистена улица.
2. Што не е разјаснет, расправен, намирен.
Англиски: unsettled
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нерасчистено прашање.
Нерасчистени односи.
Нерасчистена сметка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК