а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неред

мн. нереди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5657
1. Немање ред, состојба без ред.
Англиски: disorder Албански: parregullsi, rrëmuj
Примери:
По заминувањето на гостите, остана голем неред.
2. Нарушување на постојниот начин на живот, на работа на јавно место.
Англиски: disorder Албански: shqetësim, rrëmuj
Примери:
Избувнаа нереди во градот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК