а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нерешен

нерешениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16210
1. Што не е решен.
Англиски: undecided
2. Што завршил без победник, со еднаков резултат за двајца противници, натпреварувачи.
Англиски: draw
Употреба: Спорт
Примери:
Нерешен натпревар.
Нерешена шаховска партија.
Нерешен резултат.
Изведенки
нерешеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК