а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несвршен

несвршениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 24250
1. Што не е свршен, завршен.
Англиски: unfinished
Примери:
Несвршена работа.
2. За глагол, глаголско време - што означува дејство во одвивање, незавршено дејство.
Англиски: imperfect
Употреба: Граматика
Примери:
Минато несвршено време.
несвршен глагол
Изведенки
несвршеност ж.