а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нескршлив

нескршливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 32817
1. Што не може да се скрши.
Англиски: unbreakable
Примери:
нескршлива чаша, нескршливо стакло
2. Што не може да биде придобиен, совладан.
Примери:
нескршлив карактер, нескршлива вера
нескршлива волја, нескршлив отпор
Изведенки
нескршливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК