а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несоодветен

несоодветни
Вид збор: Придавка
Ранг: 10918
Што не е соодветен, што не одговара на нешто.
Англиски: inadequate
Примери:
Несоодветен наслов на содржината на текстот.
Несоодветно решение.
Несоодветен збор.
Изведенки
1. несоодветно прил.
Пример: несоодветно спакуван
2. несоодветност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК