а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неспокоен

неспокојниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8932
Што не е спокоен, што не се одликува со спокојност.
Англиски: restless
Примери:
Неспокојна ноќ.
Неспокоен човек.
Неспокојни мисли.
Изведенки
1. неспокојно прил.
Пример: Спиеше неспокојно.
2. неспокојност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК