а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нестасан

нестасаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 30431
Што не стасал, не стигнал во растење, во зреење или во развој до определена мера.
Англиски: immature
Примери:
Нестасан за училиште.
Нестасан за војска.
Нестасани кајсии.
Изведенки
нестасаност ж.