а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несуправен

несуправениот
Вид збор: Придавка
Што не е суправен.
Англиски: untidy
Примери:
Куќата им беше несуправена, растурена.