а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несфатлив

несфатливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 7657
Што не е сфатлив, што не може да се сфати, да се разбере.
Англиски: incomprehensible
Примери:
несфатливо барање
несфатливо предавање
несфатлива постапка
несфатлива причина
Изведенки
1. несфатливо прил.
2. несфатливост ж.