а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нетрпеливост

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7392
1. Особина на тој што е нетрпелив.
Англиски: impatience Албански: mospajtim, mosdurim
2. Нетрпелив однос кон некого, кон нешто.
Англиски: intolerance Албански: intolerancë, jotolerancë
Примери:
Верска нетрпеливост.