а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нетрпение

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4196
Немање трпение.
Англиски: impatience Албански: padurim
Примери:
Со нетрпение ја очекуваа поштата.