а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неуреден

неуредениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22564
1. Што не е уреден, среден, што не е доведен во ред.
Англиски: disorderly
Примери:
неуредена библиотека, неуреден двор
2. Што не е уреден.
Англиски: untidy
Примери:
неуреден човек, неуредна документација
неуредна пошта, неуреден превоз
Изведенки
1. неуреденост ж.
2. неуредност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК