а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неутешен

неутешниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19638
Што не може да се утеши, да биде утешен.
Примери:
Неутешна мајка.
Изведенки
1. неутешно прил.
Пример: Неутешно плаче.
2. неутешност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК