а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неутрализира

неутрализираат; неутрализирал; неутрализиран; неутрализирајки
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 10994
1. Изврши, извршува неутрализација.
Англиски: neutralize Албански: neutralizoj
2. спречи, оневозможи, онеспособи
Англиски: neutralize Албански: neutralizoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го неутрализира противникот.
Изведенки
неутрализирање ср.
глаг. им.