а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нечист

несчисти
Вид збор: Придавка
Ранг: 3151
1. Што не е чист.
Англиски: unclean
Примери:
нечиста облека, нечисти раце
нечист воздух
нечиста крв
2. Што не е според општоприфатените морални или законски норми.
Англиски: dirty
Употреба: Преносно значење
Примери:
нечиста работа, нечиста заработувачка
3. Што има други примеси, што не е еднороден.
Англиски: impure
Примери:
нечисто сребро
4. нечестив
Англиски: immoral