а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нечуен

нечуениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7203
1. Таков за каков што не се чуло, каков што не се случил.
Англиски: unheard
Примери:
Нечуен терор.
Нечуена суровост.
Нечуена срамота.
2. Што не се cлуша или што тешко, одвај може да се чуе.
Англиски: silent
Примери:
Нечуен глас.
Нечујни чекори.
Изрази
Чудо невидено и нечуено - нешто (појава, настан што не се случило дотогаш, до неговото појавување.
Изведенки
1. нечујно прил.
Пример: Се движи полека, нечујно.
2. нечујност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК