а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нешто

мн. нешта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 337
некаков предмет
Англиски: something Албански: diçë, diçka, send, gjëra
Примери:
Од вагонот и подадоа нешто, таа го прифати и после сфати дека нештото било дете.
Извади нешто од палтото, а кога чкрапна нештото, разбраа дека било револвер.
Човекот е мерило за сите нешта.
Чекаше да замолчат за да им ги соопшти службените нешта.
Продава ситни нешта и од тоа живее.
Изобилството ги обезвреднува нештата дури и кога се убави.
Ги оставаше нештата да се развиваат по својот природен тек.
Се обиде нештата да ги сврти во своја полза.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК