а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нејак

нејаки
Вид збор: Придавка
Ранг: 6741
1. Што не е доволно јак, цврст.
Англиски: weak
Примери:
Нејаки греди.
Нејака градба.
2. Што е многу млад, што е на возраст кога уште не може сам да се грижи за себе.
Англиски: underage
Примери:
Нејаки деца.