а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нељубезен

нељубезниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40569
Што не е љубезен.
Англиски: unfriendly
Примери:
нељубезен продавач
нељубезен одговор
нељубезна насмевка
Изведенки
1. нељубезно прил.
Пример: Ги примил нељубезно.
2. нељубезност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи