а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

не

Вид збор: Префикс
1. Во именки и придавки го негира тоа што го означува зборот или определено негово значење:
Англиски: no
Примери:
непријател, недругар
недомаќин, нечовек
неважен, недраг
незадоволен, неженет
2. Изразува намален степен на качеството на придавката.
Примери:
недобар, нездрав
незрел, неправ, неубав
3. Внесува значење на неопределеност кај заменски зборови и прилози.
Примери:
некој, нешто
некаков, некаде, некако
4. Внесува спротивно значење кај глаголски именки.
Примери:
недоаѓање, неврзување
непостоење, неразбирање
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК