а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ниво

мн. нивоа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 957
1. Хоризонтална површина што ја определува границата на висината на нешто.
Англиски: niveau Албански: nivel
Примери:
под нивото на морето
Нивото на водата на реките е во пораст.
2. Степен на развојот на нешто.
Англиски: niveau Албански: nivel
Употреба: Преносно значење
Примери:
високо ниво на економски развој
ниво на образование
културно ниво