а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ниже

нижат; нижи, нижете; нижев, нижеа; нижел; нижен; нижав, нижаа; нижал; нижан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6908
1. Дене, наденува нешто на конец, прави низа.
Албански: rradhoj, vargoj
Примери:
Ниже тутун.
Ниже пиперки.
Ниже бисер.
2. Реди, раскажува едно по друго, пишува.
Англиски: write Албански: rradhit, rrëfen, shkruan
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ниже збор по збор.
Ниже чудни сказни, ниже бројки и букви.
3. (се ниже) Се реди, оди, минува едно по друго.
Англиски: pass Албански: rradhit
Примери:
Се нижат дни и години.
Се нижат убави куќи крај патот.
Изведенки
нижење ср.
глаг. им.